Nestanak napajanja u Zaporoškoj nuklearnoj elektrani
U Zaporoškoj nuklearnoj elektrani (ZNPP) danas se desio još jedan incident gubitka spoljnog napajanja, koji predstavlja dvadeseti ovakvi događaj od izbijanja rata u Ukrajini, kako je javilo ukrajinsko Ministarstvo energetike.
Prema saopštenju, uzrok ovog incidenta je vojna dejstva Ruske Federacije, koja su izazvala prekid napajanja sa dalekovoda Ferosplavna-1 (330 kV).
U trenutku kada je došlo do gubitka napajanja, automatski su se aktivirali dizel generatori za hitne slučajeve. Ovo je omogućilo obezbeđivanje rezervne energije potrebne za hlađenje reaktora i očuvanje osnovnih funkcija nuklearne sigurnosti.
Ukrajinsko ministarstvo naglašava da vojna delovanja Rusije, posebno u okolini Zaporoške nuklearne elektrane, predstavljaju ozbiljnu pretnju globalnoj nuklearnoj bezbednosti. Oni smatraju da je jedini način za izbegavanje katastrofe potpuna demilitarizacija elektrane, uz prenos kontrole na licenciranog ukrajinskog operatera.
Pored toga, izveštaji agencije Ukrinform ukazuju na to da su nedavni ruski napadi na grad Zaporožje uzeli više života civila, a spasilačke ekipe i dalje tragaju za osobama koje se smatraju nestalima ispod ruševina oštećenih građevina.
Izvor: www.novosti.rs















