Narodna Skupština Srbije: Inovacija u Političkom Procesu
Narodna skupština Srbije je na pragu značajne tehnološke promene, koja se može opisati kao „prisustvo bez prisustva“. Ovaj neobičan koncept omogućava poslanicima da prisustvuju sednicama putem svojih kartica, ne obavezujući ih da fizički budu prisutni u zgradi parlamenta.
U trenutnoj situaciji, obični građani su primorani da se pojavljuju na radnom mestu kako bi se pratila njihova prisutnost, dok političari, poput opozicionog funkcionera Miloša Parandilovića, mogu izabrati da ostanu u drugom gradu. Ukoliko kartica stigne na vreme, sistem beleži da je poslanik bio prisutan.
Ova praksa može otvoriti vrata za dalju speculaciju o budućnosti parlamentarnog rada. Ako se ovakav model nastavi, moguće je da ćemo doživeti situaciju u kojoj će kartica uzimati reč i učestvovati u debati, što može delovati kao olakšanje s obzirom na ranije izjave koje su prolile more reči bez stvarnog sadržaja.
Jedna od prednosti ovakvog pristupa može se pretočiti u novi politički slogan: „Nisam bio tamo, ali moja kartica jeste.“ Ukoliko se ovaj sistem pokaže kao uspešan, mogla bi nastati i situacija u kojoj prvi poslanik postane „polu-čovek, polu-kartica“, predstavljajući savremene tendencije u radu državnih institucija.
Ubrzani tehnološki napredak i inovacije neće proći nezapaženo u budućim raspravama o efektivnosti i transparentnosti rada skupštine. Kako se politička scena u Srbiji razvija, ostaje da se vidi kako će hasiliti rezultati primene ovih novih metoda.
Izvor: www.novosti.rs















