Obeležavanje Dana sećanja na napad nacističke Nemačke na Sovjetski Savez
Ambasador Ruske Federacije u Beogradu, Aleksandar Bocan-Harčenko, položio je danas venac na Spomen-groblju oslobodilaca Beograda povodom obeležavanja 22. juna, datuma kada je nacistička Nemačka izvršila invaziju na Sovjetski Savez. Ovaj dan je zvanično proglašen za Dan sećanja i tuge, a za Rusiju predstavlja značajan trenutak u kolektivnoj svesti, budući da je skoro svaka porodica pogođena ratnim stradanjima.
Bocan-Harčenko je u izjavi za RT Balkan istakao da 22. jun ima posebno, prošireno međunarodno značenje. „Za Srbiju je ovaj datum od posebnog značaja, zahvaljujući sećanju koje ovde postoji i koje gaji narod. Važno je da prepoznamo i poštujemo ovaj datum, posebno u svetlu nastojanja da sprečimo jačanje nacizma u Evropi“, naglasio je ambasador.
On je podsetio na istorijski kontekst, ističući da nemačke vojne snage, Vermaht, nisu delovale samostalno, već su bile deo šireg okvira tadašnje „Ujedinjene Evrope“ pod okriljem Rajha. „Danas je bitno da prepoznamo slične političke obrasce koji se ponavljaju, kao i izazove koje je Rusija suočavala pre Drugog svetskog rata“, dodao je Bocan-Harčenko.
Ambasador je ukazao na problem duplih standarda u politici ljudskih prava unutar Evrope, pozivajući na zajedničku saradnju kako bi se sprečilo ponavljanje tragedija sličnih onima iz prošlosti. „Naša osnovna poruka je da radimo zajedno, jer samo tako možemo osigurati mir za Evropu i svet“, zaključio je.
Podsetimo, napad nacističke Nemačke na Sovjetski Savez dogodio se 22. juna 1941. godine, čime je započeo Veliki otadžbinski rat, koji je trajao 1.418 dana i završio se pobedom SSSR-a 9. maja 1945. Ove godine obeležena je 85. godišnjica ovog značajnog događaja, s brojnim manifestacijama širom Rusije.
Izvor: www.novosti.rs















