Džefri Saks: Američke sankcije Srbiji su nezakonite
Jedan od vodećih svetskih ekonomista i stručnjak za održivi razvoj, profesor Džefri Saks sa Kolumbija univerziteta, izneo je ozbiljnu kritiku na račun američkih sankcija usmerenih prema Naftnoj industriji Srbije (NIS) zbog većinskog ruskog vlasništva. On je istakao da su te sankcije ne samo jednostrane, već i protivzakonite, i naglasio da Sjedinjene Američke Države nemaju pravo da nameću takve restrikcije Srbiji u pogledu saradnje sa Rusijom.
Saks je izjavio za RTS: „Američke sankcije su suštinski nezakonite. U slučaju sankcija koje su prihvaćene kao legalne, moraju postojati odluke Saveta bezbednosti UN. Jedna zemlja ne treba da maltretira druge.“
On je takođe ukazao na to da ako neka država pokuša da zaobiđe američke sankcije, SAD mogu izvršiti pritisak blokadom banaka i tako ugroziti ekonomiju te zemlje putem američkog dolara. „Sjedinjene Američke Države imaju mogućnost da sprovode ono što bi se moglo smatrati nezakonitim na međunarodnom planu,“ dodao je Saks.
Na pitanje o stavu američke administracije prema mogućoj nacionalizaciji NIS-a, Saks je skeptičan. Veruje da Sjedinjene Američke Države ne bi trebalo da diktiraju uslove bilo kog sporazuma, pa čak ni onih koji se tiču vlasništva nad NIS-om. „SAD treba da se fokusiraju na svoje unutrašnje poslove, a ne na odnose Srbije i Rusije,“ naglasio je Saks.
Kada je upitan o mogućnostima koje Srbija ima u trenutnoj situaciji, profesor Saks je odgovorio da Srbija može i treba da se obrati Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija ili Savetu bezbednosti, zahtevajući od drugih zemalja da se ponašaju u skladu sa međunarodnim pravilima.
„Bitno je da kroz dijalog naglasimo principe multipolarnog sveta, jer bi se tako obezbedila veća sigurnost i razvoj. Trgovina između Srbije i Rusije, kao i Srbije i Kine, trebala bi se doživljavati kao uzajamno korisna, a ne kao pitanje pretnje ili oružja.“
Saks je izrazio zabrinutost što su ekonomski formalnosti u njegovoj zemlji često preuzete od strane vojnih strateških analitičara, što vodi ka pogrešnom shvatanju trgovinskih odnosa.
Pored toga, Kancelarija za kontrolu stranih sredstava Ministarstva finansija SAD (OFAK) produžila je licencu mađarskoj kompaniji MOL za pregovore u vezi sa kupovinom ruskog udelа u NIS-u do 1. jula, kao i operativnu licencu naftnoj industriji Srbije, što omogućava nastavak rada i prerade sirove nafte. Prethodne licence su isticale 16. juna.
Izvor: www.novosti.rs















