Milorad Dodik kritikuje pravni sistem BiH: „Vladavina prava je izgubila smisao“
Predsednik SNSD-a, Milorad Dodik, izrazio je oštru zabrinutost povodom aktuelnog stanja u Bosni i Hercegovini. On smatra da je koncept vladavine prava postao besmislen. U svojoj objavi na društvenoj mreži Iks, Dodik je istakao da su „plejada unitarista i stranaca“ odgovorni za urušavanje pravnog sistema, čiji je primarni cilj, kako tvrdi, nestanak Republike Srpske.
Kritike na rad institucija
Dodik je posebno kritikovao ministra komunikacija i transporta Bosne i Hercegovine, Edina Fortu, kao i rukovodstvo Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmenu podataka BiH (IDDEEA). Prema njegovim rečima, ove institucije su ignorisale odluke regulatora i sudova.
„Nijedna upravna organizacija neće legislativno uređivati Republiku Srpsku svojim nezakonitim internim aktima. Dosta je“, poručio je Dodik.
Digitalizacija kao problem
Dodajući na svoju kritiku, Dodik je naglasio da proces digitalizacije ne sme biti korišćen kao izgovor za neovlašćenu obradu ličnih podataka građana, kako Republike Srpske, tako i Federacije BiH. On smatra da ne može biti reči o digitalnoj transformaciji, već o pravnoj improvizaciji i kriminalnim radnjama.
Opažanje o budućnosti Republike Srpske
Na kraju svog obraćanja, Dodik je ukazao na opredeljenje Republike Srpske da se ne će dopustiti „bezakonje i vanustavno delovanje“. Iako je naglasio da Srpska nije tu da ometa druge, jasno je poručio da takve prakse neće biti tolerisane na njenoj teritoriji.
Ovaj istup Dodika ukazuje na rastuće tenzije u političkom okruženju Bosne i Hercegovine, što dodatno otežava već klimavo stanje u zemlji.
Izvor: www.pink.rs















