U Francuskoj se trenutno vodi intenzivna rasprava o potrebi za širenjem upotrebe klima uređaja usled sve učestalijih tropskih vrućina. Samo 25% stambenih jedinica u zemlji opremljeno je ovim uređajima, dok je taj procenat u Italiji i Španiji 50%, a u Japanu i Sjedinjenim Američkim Državama čak 90%.
Liderka desničarske stranke Nacionalno okupljanje, Marine Le Pen, pozvala je na sveobuhvatnu akciju za postavljanje klima uređaja, predlažući da država obezbedi 20 milijardi evra za besplatne pozajmice. Ove pozajmice bi omogućile građanima da unaprede izolaciju svojih domova i instaliraju rashladne sisteme, sa ciljem da se do 2030. godine postavi između 30 i 40 miliona klima uređaja.
Međutim, ekolozi i predstavnici levih stranaka kritikuju ovaj pristup, nazivajući ga populističkim. Ipak, čak i oni koji su tradicionalno protiv klima uređaja, priznaju da su u određenim situacijama neophodni, posebno u svetlu sve češćih vrućina.
Valeri Pekres, predsednica pariskog regiona, smatra da bi svi autobusi i metro kompozicije trebalo da budu opremljeni klima uređajima do 2032. godine. Ona je kritikovala socijaliste zbog neprepoznavanja važnosti ovog pitanja na vreme. U školama širom Francuske, klima uređaji su retko prisutni, što je dovelo do otkazivanja i skraćivanja časova tokom vrućih dana. Čak i bolnice često nemaju adekvatne rashladne sisteme.
Liderka ekološke stranke, Mari Tondolije, iznenadila je javnost izjavom da postoje mesta gde je korišćenje klima uređaja neizbežno. Ipak, situacija u pariskim stanovima, gde su noći izuzetno teške zbog vrućine, dodatno komplikuje ovu debatu.
Redakcija Info24Vesti nastaviće da prati razvoj događaja i objaviće nove informacije čim budu dostupne.
Izvor: www.novosti.rs















