Vanredno stanje u Mostaru zbog požara na deponiji Uborak
Zbog teškog požara koji je rano jutros zahvatio deponiju Uborak, Grad Mostar je proglasio vanredno stanje. Ova odluka je doneta kako bi se olakšalo brzo i efikasno delovanje nadležnih službi na sanaciji štete i organizaciji privremenog zbrinjavanja otpada.
Gradonačelnik Mostara, Mario Kordić, istakao je nakon sednice gradskog i kantonalnog štaba Civilne zaštite da je požar izazvao značajnu štetu na deponiji, koja je stvorila zabrinutost među građanima zbog dima koji se nadvio nad gradom.
„Od trenutka kada smo primili dojavu, sve relevantne službe, uključujući vatrogasce, policiju i hitnu pomoć, hitno su izašle na teren. Zatekli smo ogroman požar koji je devastirao područja Buđevci i Uborak. Nažalost, u požaru je izgorela reciklažna hala, a oprema na deponiji je ozbiljno oštećena. Zahvaljujući naporima vatrogasaca, uspešno smo spasili upravnu zgradu,“ rekao je Kordić.
Prema njegovim rečima, šteta je gotovo potpuna, a trenutna situacija predstavlja ozbiljan problem ne samo za Mostar, već i za okolna područja.
Proglašenje vanrednog stanja omogućava Štabu civilne zaštite donošenje hitnih odluka i sprovođenje mera neophodnih za prevazilaženje ove krize. Kordić je pozvao građane na odgovorno ponašanje u vezi sa odlaganjem otpada, naglašavajući da je važno da se do daljnjeg ne odlaže komunalni i čvrsti otpad na javnim površinama, kako bi se izbeglo dodatno opterećenje komunalnog sistema.
Privrednim subjektima naloženo je da sav reciklažni otpad, kao što su ambalaža i staklo, odvoze do reciklažnog dvorišta na Bišće Polje. Takođe, lokalnim komunalnim preduzećima je povereno da izrade plan reorganizacije sistema zbrinjavanja otpada.
„Trenutno smo u kontaktu sa drugim deponijama kako bismo obezbedili privremenih lokacija za odlaganje otpada dok se situacija na Uboraku ne sanira,“ dodao je Kordić.
S obzirom na ozbiljnost situacije, građani će biti redovno informisani o daljim koracima i merama koje će se preduzeti.
Izvor: www.pink.rs















