Novi snimak sa protesta u Beogradu izazvao pažnju
Nakon nedavnog saopštenja Višeg javnog tužilaštva o planiranoj simulaciji korišćenja „zvučnog topa“, na društvenim mrežama se pojavio novi video snimak koji prikazuje događaje sa beogradskog protesta održanog 15. marta. Snimak dokumentuje trenutak pre nego što su okupljeni počeli da trče.
Na ovom snimku jasno se uočava šest osoba, obeleženih crvenom bojom, koje se istovremeno okreću pre nego što to učine ostali učesnici. Ova informacija dolazi u svetlu nedavne istrage, u kojoj je Tužilaštvo obelodanilo da su pronađeni dokazi o unapred planiranoj simulaciji korišćenja zvučnog topa.
Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, komentarisao je ovu situaciju tokom emisije „Jutro“ na TV Prva, ističući da je sve bilo orkestrirano s ciljem dehumanizacije njegovog lika i destabilizacije zemlje. On je naglasio da je laž o zvučnom topu imala za cilj da izazove sumnju među građanima.
„Pogledajte, zvučni top 15. marta? To je bila besmislica. Dva dana pre toga smo imali upotrebu tog topa u medijima. Umesto da se priča o građevinskim projektima i napretku, fokusirali su se na to da me optuže. Ako se veruje da je neko pucao u vlastiti narod, ko će glasati za takvog lidera? To je krajnje zlo“, rekao je Vučić.
Više javno tužilaštvo je, podsećamo, otkrilo detalje o planiranju laži u vezi sa zvučnim topom prilikom istraživanja slučaja smrti devojke na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Dokumenti pronađeni tokom pretresa fakulteta ukazuju na to da je na sastanku organizacije „Studenti u blokadi“ diskutovano o zvučnom topu i njegovoj upotrebi za izazivanje panike među građanima. Kako je otkrio istražni postupak, na tom sastanku se pominjalo da će „zvučni top“ izazvati „masan odgovor iz Brisela“.
U saopštenju tužilaštva se navodi da su učesnici sastanka planirali simulaciju korišćenja zvučnog topa tokom protesta, s ciljem da se stvori haos i strah u društvu, što bi moglo dovesti do nasilne promene ustavnog uređenja i ugrožavanja bezbednosti države.
Izvor: www.novosti.rs















