Da li je bolje da klima-uređaj radi stalno ili povremeno?
Tokom letnjih meseci, često se postavlja pitanje koja je strategija korišćenja klima-uređaja ekonomski isplativija: da li je bolje da uređaj radi non-stop ili ga uključivati samo kada je to neophodno.
Mnogi korisnici veruju da će smanjenje troškova za električnu energiju postići ako često uključuju i isključuju klima-uređaj na svakih 20 do 30 minuta. Ipak, ovakav pristup može dodatno opteretiti kompresor, dovesti do neugodnih temperaturnih oscilacija unutar prostora i na kraju rezultirati većom potrošnjom struje.
Stručnjaci iz Fonda za uštedu energije u Engleskoj naglašavaju da neprekidno korišćenje klimatskog uređaja takođe nije najpametnije rešenje. Naime, ukoliko uređaj konstantno radi, on mora stalno kompenzovati energiju koja se gubi, čime se povećava ukupna potrošnja.
Kako bi se maksimizirala efikasnost rada klima-uređaja, preporučuje se da način korišćenja zavisi od tipa uređaja i vremena koje provodite van doma. Na primer, kod savremenih inverter klima-uređaja savetuju se da ostanu uključene čak i kada nakratko napuštate prostor. Ovi modeli imaju kompresor koji radi sa promenljivom snagom i prilagođavaju rad zadatoj temperaturi, čime se obezbeđuje energetska učinkovitost.
S druge strane, stariji modeli koji funkcionišu po principu potpunog uključivanja i isključivanja trebalo bi gasi svaki put kada napuštate prostoriju, jer troše više energije u tom režimu rada.
Jedna od glavnih preporuka za sve vrste klima-uređaja jeste da ukoliko niste duže vreme u prostoriji, uređaj treba isključiti. Stručnjaci složno ističu da korišćenje klime isključivo kada je to neophodno ostaje najbolji način za smanjenje potrošnje električne energije i štednju novca.
Izvor: www.novosti.rs















